Numer konta bankowego:

20 1140 2004 0000 3602 7609 5562        SWIFTBREXPLPWMBK

Wolontariat w Afryce

AKCJA  "SUKULU 2018"

SUKULU w języku mieszkańców afrykańskiej wioski Libambami znaczy SZKOŁA,

dlatego tak nazwaliśmy akcję polegającą na wsparciu budowy szkoły podstawowej w tej wiosce i zaangażowaniu w nią dzieci z polskich szkół. 

Z prośbą o udział w akcji zwróciliśmy się do dyrektorów wybranych szkół w Polsce. Liczymy na pozytywny odzew (mamy już kilka zgłoszeń).

Akcja polega na zorganizowaniu zbiórki pieniążków, które w 100% przekażemy na dokończenie budowy naszej afrykańskiej szkoły.

Pierwsze uzyskane w ten sposób pieniążki zostaną przeznaczone na budowę studni przy szkole, bo to najpilniejsza potrzeba.

Niestety, nie możemy zbierać darów rzeczowych, gdyż koszt wysyłki tych darów do Afryki przewyższyłby ich wartość.

Do każdej szkóły biorącej udział w akcji SUKULU będziemy wysyłać drogą mailową relacje i zdjęcia z Libambami do wykorzystania na szkolnej gazetce, tak aby dzieci na bieżąco widziały co się dzieje w szkole, którą pomagają budować.

Jak zorganizować zbiórkę NIEPUBLICZNĄ w szkole.

Wszelkie zbiórki (pieniędzy lub rzeczy) można organizować wyłącznie zgodnie z prawem czyli ustawą o zbiórkach publicznych z dnia 14 marca 2014r (Dz.U. z 17.04.2014r poz 498).  W szkole może być organizowana zbiórka NIEPUBLICZNA. We wspomnianej wyżej ustawie w punkcie 2 dowiadujemy się czym jest taka zbiórka, a w szczególności czym zbiórka niepubliczna różni się od zbiórki publicznej. Dowiadujemy się również, że może być ona przeprowadzona wyłącznie na terenie szkoły oraz wyłącznie wśród uczniów, nauczycieli i pracowników tej szkoły za zgodą dyrektora szkoły.

Aby zorganizować taką zbiórkę dobrze jest oprzeć się o przygotowany wcześniej regulamin. Jeśli w szkole jeszcze nie ma regulaminu przeprowadzania zbiórek niepublicznych to można go opracować, korzystając z udostępnionego poniżej szkicu takiego regulaminu.  W załączonym tekście są też wzory niezbędnych formularzy (załączników).

Tutaj można pobrać szkic regulaminu wraz załącznikami  w formacie PDF lub w formacie DOC

Mapa z naniesionymi szkołami, które przystąpiły do akcji SUKULU

2018-09-28

Z radością informujemy, że są już pierwsze zgłoszenia o przystąpieniu do akcji, a nawet pierwsze wpłaty na konto!

 

Niektóre szkoły postanowiły zbierać pieniążki przez całe pierwsze półrocze (a nawet cały rok szkolny) a zebrane pieniążki przelać na konto fundacji dopiero na koniec zbiórki. Można i tak... ale im szybciej zbierzemy kwotę potrzebną do wybudowania studni, tym wcześniej ją wybudujemy - byłoby pięknie zafundować dzieciom w Libambami taki prezent na św. Mikołaja albo na Święta Bożego Narodzenia.

Tak czy inaczej warto już teraz zgłosić mailem przystąpienie do akcji, abyśmy wiedzieli komu przesyłać obiecane zdjęcia i relacje (oraz inne materiały związane z akcją) do wykorzystania na gazetce szkolnej.

Prosimy też o przysyłanie zdjęć, pokazujących jak wyglądają Wasze zbiórki. Za Waszą zgodą chielibyśmy najciekawsze zdjęcia opublikować na naszych stronach (tutaj i na FB)

2018-10-30

Dzieci ze szkół podstawowych, które przystąpiły do naszej akcji SUKULU 2018 uzbierały już kwotę wystarczjącą na wywiercenie studni głębinowej i zamontowania ręcznej pompy. Pieniążki (8500 zł) są już wysłane na zambijskie konto fundacji i lada dzień rozpocznie się wiercenie studni. W samą porę! Rzeczywiście jest to w tym roku ostatnia chwila, ponieważ rozpoczełą sie już pora deszczowa i może się zdarzyć, że przy intensywniejszych deszczach mała rzeczka przecinająca drogę, prowadzącą do wioski nabierze tak dużo wody, że sprzęt do wiercenia studni może nie dojechać do szkoły.

Bardzo dziekujemy za wszystkie dotychczasowe wpłaty!

Zbiórka pieniążków na budowę studni nadal trwa, ponieważ naszym marzeniem jest uzbieranie do końca roku szkolnego kwoty, która pozwoli zakupić kontener na wodę,.. umieścić go na wysokim stelażu (steaż też trzeba kupić) oraz kupić i zainstalować elektryczną pompę głębinową wraz z panelem słonecznym, który tą pompę będzie mógł zasilać. Na razie dzieci wodę do picia i do mycia przynoszą z rzeczki oddalonej kilkaset metrów od szkoły.... ale to już niedługo się zmieni

czerpanie wody.png

2018-12-08

Dzisiaj udało się nam dowiercić do wody. Odbyło się to w asyście wianuszka dzieciaków, które mimo tego, że od tygodnia mają wakacje to jednak przybiegły do szkoły zobaczyć co się dzieje. Plan był taki, aby dowiercić się do wody i zainstalować ręczną pompę. Na tyle miało wystarczyć pieniędzy (8500 zł), które zebrały dzieci ze szkół podstawowych w ramach akcji SUKULU 2018.
Nasze kalkulacje przewidywały, że studnia nie będzie głębsza niż 50 metrów. Okazało się jednak, że trzeba było wiercić aż do głębokości 80 metrów. Te nie przewidziane 30 metrów pochłoneło pieniądze, za które miała być pompa. Po prostu musieliśmy dopłacić firmie wiertniczej.

Trudno... po prostu bieżąca woda przy szkole w Libambami będzie trochę później. Mam nadzieję, że kolejne szkoły, które zapraszaliśmy do akcji SUKULU jeszcze dołączą i w lutym zainstalujemy pompę.... I to nie będzie nasze ostatnie słowo.

publiczność.jpg
maszyna_na_tle_szkoły.jpg
dzieci na tle maszyny.jpeg

2019-03-13

Od niedzieli jestem w Zambii, Narobiłem strachu rodzinie i znajomym, bo po drodze startowałem z Addis Abebe tuż po starcie tego feralnego samolotu, który rozbił się w drodze do Nairobii. No ale wszystko się wyjaśniło. Mój samolot doleciał i szczęśliwie wylądował.

Przyleciałem tutaj tym razem wydać pieniążki, które od kilu miesięcy zbierają dzieci z polskich szkół, które dołączyły do naszej akcji SUKULU 2018. Część pieniążków przelałem wcześniej na konto i za nie została już wywiercona 80 metrowa dziura w ziemi a teraz kupujemy pompę. Mamy na to 10 tys zł. To jednak za mało, aby kupić zestaw solarny z pompą elektryczną. Dzisiaj odbyło się w wiosce zebranie Komitetu Budowy Szkoły i została podjęta decyzja, że instalujemy pompę ręczną - to i tak będzie dużo lepiej niż dotychczas.

Zebraniepng.png
 

2019-03-22

Mamy studnię z pompą ręcznąI Jest woda!

Było to tak ważne dla nas wydarzenie, że postanowiliśmy go świętować. Cały dzień trwały tańce, śpiewy i nie tylko... a studnia nie miała chwili odpoczynku - wszyscy chcieli chociaż trochę sobie popompować:-)

 

otwarcie studni.jpg