Produkcja cegieł

W Zambii Jest już pora sucha. To dobry czas na produkcję cegieł. Nie ma zgrożenia, że deszcz rozmyje świeżo wyprodukowane cegły za to jest pewność, że słońce je dobrze wysuszy. Oczywiście samo słońce nie wystarczy... cegły po wyschnięciu na słońcu będą jeszcze wypalone. Ale to potem. Teraz popatrzcie jak sie robi cegły po afrykańsku.

Glinę mamy z rozkopanego wcześniej kopca termitów....

Wodę przynosimy z rzeki aby zrobić błotko o odpowiedniej konsystencji...

Formy do formowania cegieł zrobiliśmy wcześniej z desek. O, nie łatwa sprawa. Do tego potrzebne były narzędzia stolarskie i... deski. Tych tutaj na wsi nie tak łatwo zdobyć jak glinę i wodę z rzeki.

No i produkujemy.... w tle widać, że już są gromadzone gałęzie, które posłużą do wypalania cegieł.

Ważna sprawa: przykryć świeże cegły trawą, aby nadgorliwe, afrykańskie słońce nie zniszczyło naszych cegieł zamiast je spokojnie i powoli wysuszyć.

Nasz projekt budowy szkoły w Libambami jest znany w Ministerstwie Oświaty a także w Ministerstwie Rozwoju Społecznego oraz Zdrowia Matki i Dziecka (nie wiem czy dobrze przetłumaczyłem).

Państwo z tego drugiego ministerstwa właśnie dzisiaj pofatygowali się ze stolicy do naszej wioski (około 100 km z czego połowa to drogi bez asfaltu), aby zobaczyć na własne oczy, że projekt naprawdę wystartował.

Ostatnie 50 postów