Miodobranie

Pszczoły afrykańskie mają złą opinię. Mówi się, że są agresywne i leniwe. Owszem leniwe trochę tak, bo po co maja się starać? Skoro nie ma mroźnej zimy to i zapasów wiele nie trzeba.

Ale z tą agresywnością to bujda. Owszem, podobno jakiś przyrodniczy naukowiec-kombinator próbował krzyżować pszczoły afrykańskie z brazylijskimi i ta krzyżówka wyszła jakaś taka agreasywna. Nie byłoby problemu, gdyby nie to, że ta krzyżówka wyszła naukowcowi-kombinatorowi podwójnie... drugim razem wyszła mu... z jego pracowni do lasu! No i takm sie rozmnożyła - dzisiaj już zamieszkuje obie Ameryki.

Ale w Afryce jej nie ma.


A skąd bajka o afrykańskich pszczołach, że niby takie agresywne. A no stąd, że każda pszczoła jest agresywna, kiedy się ją drażni, a afrykańscy pszczelarze drażnią swoje pszczoły na wiele sposobów. Po pierwsze ule wieszają na drzewach. Podobno ma to uchronić pszczoły przed odwiedzinami innych pełzających insektów czy nawet gryzoni. Gdy przychodzi czas miodobrania to pszczelarz zdejmuje taki ul z drzewa i wynosi go dalej od pasieki, aby zmniejszyć przewagę liczebną - teraz będzie walczył tylko z jedną rodzina pszczelą a nie z całą pasieką.


A walczyć będzie musiał własnie dlatego, że przenosząc te ule, stukając w nie i kołysząc już sam wypowiedział wojnę. Aby pogorszyć swoją sytuację (wierząc, że ją polepsza) miodobranie robi w nocy (!), kiedy wszystkie zbieraczki nektaru (najstarsze i rzeczywiście najagresywniejsze pszczoły) sa w ulu. W dzień to normalnie latają po kwiatuszkach i wojna z pszczelarzem im nie w głowie.

Miodobranie w Afryce robi się metoda niszczącą, poprzez wycinanie i wyciskanie plastrów razem z jajeczkami, larwami i wszystkim co tam jeszcze, żyje a nie jest w stanie uciec.

Mam oczywiście na myśli tradycyjne pszczelarstwo, które jest uprawiane przez większość afrykańskich pszczelarzy.

Ale teraz konkretny przykład (na zdjęciach poniżej). Tutaj nie ma uli, więc nie ma przenoszenia i kołysania ale jest noc, ogień i oczywiście wojna.


Diana i Winston będa od dzisiaj przez jakiś czas jeść na śniadanie miód:-)
Ostatnie 50 postów