Szkoła państwowa

Szkoła Podstawowa w Katube jest typową szkołą państwową. Z zewnątrz wygląda tak jak wiele szkół dość schludnie. Kolorowo pomalowane budynki szkolne. Czyste obejście. Porządek wokół szkoły to dzieło samych dzieci. Właściwie zawsze kiedy przechodziłem tamtędy jakaś grupa akurat zamiatała jakiś kawałek przyszkolnego terenu.

Ten daszek obok szkoły to własnie szkolna kuchnia.

W końcu, przy okazji wizyty u pani dyrektor miałem okazję zwiedzić szkołę wewnątrz i trochę więcej się o niej dowiedzieć. Niestety zdjęć z tamtej wizyty nie mam, bo jakiś drań kilka dni później ukradł mi telefon, którym robiłem te zdjęcia. Zatem opowiem tylko co widziałem. W szkole nie ma prądu mimo tego, że tuż obok szkoły przebiega linia elektryczna. Płynie w niej państwowy prąd ale dla państwowej szkoły już go nie ma. Do szkoły uczęszcza 1400 dzieci na dwie zmiany. Pierwsza zmiana kończy zajęcia lunchem... a druga nim rozpoczyna. Dzieci codziennie jedzą nshimę (kasza kukurydziana gotowana na gęsto na wodzie bez żadnych dodatków) oraz warzywa (liście manioku, liście z dyni lub inne jadalne liście). Lunch jest przygotowywany w "kuchni" przyszkolnej czyli zadaszonym miejscu, gdzie palą się dwa ogniska pod dwoma wielkimi garami. dzieci ustawiają się w kolejkę z plastikowymi talerzykami (sztućców nie ma, bo jak wiadomo w Zambii ich się nie używa). Po zjedzonych obiadku dzieci same myją swoje talerze. Starsze pomagają maluchom. W szkole nie ma kanalizacji. Toalety są na zewnątrz.

Sale lekcyjne wyglądają tak jak poniżej. 50-60 dzieci w jednej klasie.

Szkoła jest bezpłatna ale aby pójść do szkoły trzeba mieć buty, 3 pary skarpetek, ołówek, 8 zeszytów i mundurek szkolny. To wszystko kosztuje niewiele ale są rodziny, których nie stać na zakup tych rzeczy, dlatego nie wszystkie dzieci chodzą do szkoły.

Otrzymałem listę dzieci, które w tym roku nie chodzą do szkoły z tego powodu: 87 nazwisk! To smutne, że przez brak takich drobiazgów są dzieci , które omija tak wielka życiowa szansa jaką jest nauka.

Ostatnie 50 postów