O pszczołach

Zostałem poproszony o przeprowadzenie lekcji o pszczołach dla małych dzieci, które akurat przyjechały na dwa dni do Ogniska Miłości w Starych Kaliszanach nad Wisłą. Bardzo lubię to miejsce, ludzi, którzy tam mieszkają, lubie opowiadać o pszczołach... to pojechałem tam z radością:-) Lekcja chyba się podobała, bo dzieciaki słuchały (nie bardzo rozrabiając) ponad godzinę. Miały okazję dowiedzieć się jak naprawdę wygląda pszczoła oraz to, że taka żólto-czarna kreatura, którą można zobaczyć w książkach dla dzieci i w bajkach o pszczołach to wcale nie pszczoła a osa. Pszczoła jest w paski ciemnożółto-brązowe. Osa ją przypomina tylko kształtem... kolorystycznie, zachowaniem, sposobem w jaki żyje, co je, jak zimuje a przede wszystkim przydatnością dla ludzkości różni się ogromnie! No i dowiedziały się, że pszczoły nie gryzą, bo nie mają zębów oraz wielu innych ciekawych rzeczy. Dzieci mogły zabaczyć na zdjęciach jak żyją pszczoły w ulu, jak wyglądają i czym się różnią: królowa matka, robotnica i truteń. Na poniższym obrazku widać, że miały również okazję dotknąć i powąchać różne przedmioty związane z pszczelarstwem.


Po lekcji w klasie wyszliśmy na spacer do pasieki, stojącej w pobliżu i tam zajrzeliśmy do środka ula. Ci co cokolwiek znają się na pszczołach domyslają się, że akurat tutaj jest trochę ściemy, bo o tej porze roku, szczególnie w taką pogodę jak dzisiaj do pszczół się nie zagląda - one już się układają do snu zimowego. Spokojnie - zajrzeliśmy do pustego ula;-) Przynajmniej było bezpiecznie.


Po lekcji i po wycieczce w pasiece były zajęcia plastyczne, po których dostałem w prezencie kilka prac.


Proszę zobaczyć jakie ładne:-)

O czy to wydarzenie ma coś wspólnego z Dobrą Farmą? A ma! Bo na koniec opowiedziałem o akcjach Dobrej Farmy, co bardzo spodobało się szczególnie paniom opiekunkom i obecnym na spotkaniu rodzicom. Otrzymałem od razu zaproszenie do szkoły, aby opowiedzieć o Afryce... a przy okazji debrać buty, które już mam obiecane. Oczywiście przyjadę, opowiem a zebrane buty wyślę do Afryki.


Ostatnie 50 postów