Eksperyment udany!

Rano zawiozłem kurczaki do sierocińca Matki Teresy w Lusace - z powodów logistycznych dopiero dzisiaj. Siostra Rebeka serdecznie dziękuje wszystkim ofiarodawcom.


Następnie pojechałem na farmę. Mój eksperyment hudrauliczny polagał na tym, aby obok studni ustawić beczkę na takiej wysokości, aby można było ją napełniać ręcznie i sprawdzeniu czy takie małe ciśnienie wody wystarczy do tego, aby działały automatyczne poidełka.

Zazwyczaj taki kontener na wodę (nie mała beczka 200 litrowa jak moja a kilka tysięcy litrów) stoi z 10 m nad ziemią a rura z wodą, do której podłącza się cienkie rurki znajduje sie wysoko pod dachem kurnika. Wtedy ani rura ani rurki nie przeszkadzają w karmieniu kurek a ciśnienie jest dość duże. No ale co zrobić jak moja beczka stoi około metra ponad poziomem podłogi? No jasne... obniżyć rurę też do poziomu 1 metr. No ale wtedy trzeba będzie przez nią kicać aby przechodzić z jednej części kurnika do drugiej. Otóż nie trzeba, jeśli rurę zainstaluje się na zewnatrz kurnika:-)) Przy okazji wpadłem na nowy pomysł, aby umieścić rząd poidełek (które praktycznie są bezobsługowe) przy zewnetrznej ścianie, bo tam jest rura natomiast dwa rzędy karmideł bliżej srodka kurnika. Dzięki temu obsługa może napełniać karmidła bez wchodzenia do pomieszczeń "kurniczych"... nie deptać kurczaków i nie przenosić ewentualnych zarazków z jednej części do drugiej. Genialne!

Eksperymentalne poidełko działa!


Aby mieć na 100% pewność, że to działa Precious sprowadziła eksperta, który zbadał system organoleptycznie:


Ekspert omal nie zachłysnął się rewolucyjnym rozwiązaniem technicznym!


Zapytaliśmy eksperta co myśli o dotychczasowym systemie poideł ręcznych. Odpowiedź była jednoznaczna:


Z radości zapomniałem pokazać jak zainstalowałem beczkę i rurki. Pokażę następnym razem.

Dobranoc.


Stare komentarze:


mar13-04-2015 21:43 oki,oki

mar12-04-2015 22:38 Stefciu kochany rurki można poprowadzić pod ziemią a woda podniesie się do wysokości poziomu w beczce samoczynnie pozdrawiam

stefan13-04-2015 19:25 ha... ha... Wiem. Rurki są pod ziemią tam, gdzie trzeba... pozostałe odcinki, na których montowane są zaworki są po prostu na ścianie. Musi być stały dostęp do tych zaworków - nie mogą być pod ziemią:-)

Ostatnie 50 postów