Komunikacja miejska

Dzisiaj będzie o nadzwyczajnych użytkownikach dróg w Lusace. Czyli o autobusach. To sa małe busiki - duzych tutaj się nie spotyka - chyba, że na trasach dalokobieżnych. W busiku wielkości busika 9-osobowego mieści się 20 osób.Jakby wypompować z niego powietrze to jeszcze weszłaby z jedna osoba... nie więcej. W tej chwili uświadamiam sobie własnie, że przegapiłem bardzo ciekawy moment obserwując te pojazdy. Mianowicie nie wiem jak sie do tego wsiada i wysiada skoro czasem tam nie widzę przejścia po srodku. W rzędzie siedzi 5 osób. Czyli dzisiejszy opis nie będzie kompletny. Może kiedyś zaryzykuje i w celach poznawczych przewiozę się tym środkiem lokomocji.

Busiki jeżdżą po swojemu. Przepisy drogowe mają tam, gdzie swój tylni zderzak. Najczęściej poruszają się po poboczach wliczając w to płytsze rowy.

Ruch w Zambii jest lewostronny, zatem najczęściej korzystaja z lewego pobocza ale nie zawsze z lewego.

Czemu taki pośpiech? Nie chodzi o dobro pasażerów, bo ci nigdzie się nie śpieszą. Nie nagli tez rozkład jazdy, bo takowego nigdzie nie ma. Bus odjedzie wtedy, kiedy przyjedzie. Taka troska o jak najszybsze dotarcie do celu wynika z chęci zrobienia jak największej ilości kursów. Inna troską przewoźnika jest też zabranie jak największej liczby pasażerów. W tym celu poza kierowcą w busiku jedzie jeszcze ktoś, którego zadaniem jest nawoływanie pasażerów. Taki marketing. Ktoś ten najczęściej wystaje przez okno tak aby ponad dachem widzieć wszystkich przechodniów na ulicach i zapraszać każdego, kto wygląda na potencjalnego pasażera. Potencjalnych pasażerów rozpoznaje po specyficznym bagażu lub stroju. Np. uczniowie swoimi szkolnymi uniformami od razu zdradzają dokąd właśnie zmierzają. No, a gdzie najlepiej sie zatrzymać, aby być widzianym i słyszanym w czterech stronach świata? Oczywiście! Na środku skrzyżowania! No może całkien na środku anie ale przy jednym z krawężników na łuku.


Gdyby któś miał wątpliwości kto ma na ulicy pierwszeństwo niech popatrzy na ten zderzak.


A gdyby się komuś nie podobały busiki to może wyczarterować tańszy środek lokomocji.


Stare komentarze:


Alicja29-03-2015 16:54 Potrzebuję taki zderzak :) Na lubelskich ulicach też się przyda.Ostatnie 50 postów