Numer konta bankowego:

20 1140 2004 0000 3602 7609 5562        SWIFTBREXPLPWMBK

BUDUJEMY SZKOŁĘ W AFRYKAŃSKIEJ WIOSCE !!!

Skąd pomysł, aby podjąć się budowy szkoły na drugiej półkuli i jak to się zaczęło można zobaczyć tutaj  oraz tutaj a teraz (wrzesień 2019) startujemy z nową odsłoną naszej akcji...

SUKULU 2019

SUKULU w języku mieszkańców afrykańskiej wioski Libambami znaczy SZKOŁA,

dlatego tak nazwaliśmy akcję polegającą na wsparciu budowy szkoły podstawowej w tej wiosce i zaangażowaniu w nią dzieci z polskich szkół. 

Z prośbą o udział w akcji zwróciliśmy się ponownie do dyrektorów wybranych szkół w Polsce. Na nasz apel we wrześniu ubiegłego roku odpowiedziało 45 szkół podstawowych. Dzieci z tych szkół (zapewne nauczyciele i pracownicy też) zebrały i przekazały na konto naszej fundacji kwotę 22139,14 PLN. Serdecznie dziękujemy za to wsparcie. Celem ubiegłorocznej akcji było wybudowanie studni przy naszej afrykańskiej szkole... i studnia jest! Jest i służy nie tylko dzieciom ale i mieszkańcom wioski Libambami.  Oto film z uroczystego otwarcia studni.

Wolontariat w Afryce

W tym roku szkolnym zbieramy pieniądze na materiały do budowy drugiego budynku szkoły.

Szkoły w Afryce wyglądają inaczej niż nasze - są to zazwyczaj 4 budynki, w których jest po dwie sale lekcyjne i jednym zapleczem dla nauczycieli.

Nasza szkoła składa się tylko z jednego budynku, dlatego wioskowy komitet budowy szkoły zdecydował, że teraz przyszedł czas na budowę drugiego budynku. Tak jak poprzednio, mieszkańcy zrobią co się tylko da własnymi siłami. Przede wszystkim wszystkie cegły potrzebne do budowy zostaną wyprodukowane ręcznie z gliny i wypalone, a zebranymi pieniędzmi zapłacimy tylko za to czego nie da się wytworzyć gołymi rękami we własnym zakresie. Będziemy potrzebować pieniędzy na cement, okna i drzwi, blachę, deski, drut, gwoździe itp.

 

Akcja polega na zorganizowaniu w szkołach zbiórki pieniążków, które w 100% wykorzystamy na rozbudowę szkoły w Libambami.

Niestety, nie możemy zbierać darów rzeczowych, gdyż koszt wysyłki tych darów do Afryki przewyższyłby ich wartość.

Numer konta bankowego: PL42 1140 2004 0000 3402 8205 7951       SWIFT: BREXPLPWMBK

Jak zorganizować zbiórkę NIEPUBLICZNĄ w szkole.

​Wszelkie zbiórki (pieniędzy lub rzeczy) można organizować wyłącznie zgodnie z prawem czyli ustawą o zbiórkach publicznych z dnia 14 marca 2014r (Dz.U. z 17.04.2014r poz 498).  W szkole może być organizowana zbiórka NIEPUBLICZNA. We wspomnianej wyżej ustawie w punkcie 2 dowiadujemy się czym jest taka zbiórka, a w szczególności czym zbiórka niepubliczna różni się od zbiórki publicznej. Dowiadujemy się również, że może być ona przeprowadzona wyłącznie na terenie szkoły oraz wyłącznie wśród uczniów, nauczycieli i pracowników tej szkoły za zgodą dyrektora szkoły.

Aby zorganizować taką zbiórkę dobrze jest oprzeć się o przygotowany wcześniej regulamin. Jeśli w szkole jeszcze nie ma regulaminu przeprowadzania zbiórek niepublicznych to można go opracować, korzystając z udostępnionego poniżej szkicu takiego regulaminu.  W załączonym tekście są też wzory niezbędnych formularzy (załączników).

Tutaj można pobrać szkic regulaminu wraz załącznikami  w formacie PDF lub w formacie DOC

Dla każdej szkoły biorącej udział w akcji SUKULU będziemy udostępniać na naszej stronie materiały na gazetkę szkolną (zdjęcia i informacje z Libambami,

tak aby dzieci na bieżąco widziały co się dzieje w szkole, którą pomagają budować. 

Wolontariat w Afryce

Bardzo dziękujemy wszystkim za dotychczasowe wsparcie i ponownie prosimy wszystkich, którzy uważają, że nasz projekt ma sens, o wpłaty na konto fundacji dowolnych kwot.
Oczywiście, prosimy również o rozpowszechnienie tej prośby 
wśród znajomych, współpracowników, przyjaciół... 

 

... i z góry za wszelkie wsparcie dziękujemy.

 

Obiecujemy również bieżącą foto-realcję z postępu prac na naszej stronie oraz profilu  FaceBook 
 

Dobrzy Farmerzy