Archiwum

Please reload

Ostatnie 50 postów

STARY BLOG z lat 2014 - 2017

June 12, 2017

W Zambii Jest już pora sucha. To dobry czas na produkcję cegieł. Nie ma zgrożenia, że deszcz rozmyje świeżo wyprodukowane cegły za to jest pewność, że słońce je dobrze wysuszy. Oczywiście samo słońce nie wystarczy... cegły po wyschnięciu na słońcu będą jeszcze wypalone. Ale to potem. Teraz popatrzcie jak sie robi cegły po afrykańsku.

Glinę mamy z rozkopanego wcześniej kopca termitów....

 Wodę przynosimy z rzeki a...

June 1, 2017

Pszczoły afrykańskie mają złą opinię. Mówi się, że są agresywne i leniwe. Owszem leniwe trochę tak, bo po co maja się starać? Skoro nie ma mroźnej zimy to i zapasów wiele nie trzeba.

Ale z tą agresywnością to bujda. Owszem, podobno jakiś przyrodniczy naukowiec-kombinator próbował krzyżować pszczoły afrykańskie z brazylijskimi i ta krzyżówka wyszła jakaś taka agreasywna. Nie byłoby problemu, gdyby nie to, że ta k...

May 10, 2017

Dzisiaj zostały rozdane dwie ostatnie paczki z butami. Mnie już tam nie ma ale dostałem fotorelację. Ze zdjęć wynika, że akcja przebiegła dość sprawnie. Buty te trafiły tylko do dzieci uczęszczających na lekcje w Libambami. Nie napisałem "uczęszczających do szkoły", ponieważ szkoły jeszcze nie ma - lekcje odbywają się chatce pełniącej rolę wiejskiego kościoła.

Dzieciaki bardzo dziękują wszystkim darczyńcom, pozu...

April 6, 2017

Jak pisałem wcześniej mieszkańcy wioski Libambami oraz 3 sąsiednich wiosek (okręg Chamuka)... zobowiązali sie wyprodukować 25 tys. cegieł. 

Harmonogram prac jest uwarunkowany klimatem. Cegieł nie można jeszcze produkować, bo padają deszcze i cegły zamiast wyschnąć zamieniłyby się spowrotem w błotko, z którego powstają.

Jednak teraz jest odpowiednia pora aby przygotować odpowiedni plac. Ziemia jest niezbyt sucha,...

March 20, 2017

Po występach oficjalnych i artystycznych przyszedł czas na rozdawanie bucików. Zaczęło się bardzo grzecznie. Rozłożyliśmy buciki na podłogach sal lekcyjnych. Podłóg oczywiście nie ma, bo klas jeszcze nie ma ale już wiadomo, gdzie będą. Wszyscy oczekujący na buciki zostali poproszeni, aby czekali cierpliwie w cieniu a pan nauczyciel wyczytywał najpierw nazwiska ze swojej listy. Ułożył tą listę wg zaangażowania r...

March 20, 2017

Wszystkie występy przewidziane na dzisiaj  zostały zaplanowane przez sztab organizacyjny, aby nie było chaosu ani bałaganu.

Na początek przewidziano wyświetlanie kreskówek dla dzieci. Specjalnie w tym celu przywiozłem z Polski projektor. Widownia jest dość liczna jak to widać na dwu kolejnych zdjęciach. Myślę, że na tych zdjęciach jest widać tylko 2/3 całej dziecięcej widowni. Może ktoś chciałby policzyć? 

...

March 20, 2017

Nadszedł ten moment do którego długo sie przygotowywalismy. Najpierw na jesieni ubiegłego roku zbieraliśmy używane buciki dziecięce, potem była akcja sortowania, pakowania i wysyłka. Odbiór butów w Lusace też nie obył się bez przygód. Wysprzątaliśmy plac szkolny... zrobilismy zakupy i w końcu robimy imprezę, której jednym z punktów (jak sie okazało najtrudniejszym) było rozdawanie bucików dzieciom.

Z samego rana...

March 19, 2017

W gospodarstwie, którym mieszkam jest stado krów. Jest ich kilkadziesiąt. Ale mleka nie ma - spotykałem już na zambijskich wsiach krowy ale nikt ich nie doi. Krowy służą do pracy i do jedzenia. Mieszkają zawsze pod gołym niebem w ogrodzeniu z gałęzi albo w jakimś takim bardziej cywilizowanym, czyli ze słupków i drutu. Osobą, która dba o to stadko jest Manson, chociaż stado nie należy do niego. Chwalił się, że u...

March 19, 2017

Zanim przyjechałem do Zambii dowiedziałem się, że w gospodarstwie, w którym będę mieszkać są pszczoły. Kupiłem kilka kapeluszy i innego drobnego sprzętu pszczelarskiego na prezent, zakładając, że faktycznie jest tam pasieka. I co sie okazało? Okazało się, że są dwie połówki metalowej beczki przykryte listewkami i kawałkiem blachy. Najbardziej rozczarowujące było to, że te "ule" były puste. Na listewkach były ty...

March 19, 2017

Na nasze podwórko przyszła dzisiaj babcia Materac - tak ma na imię. Pani ma już 87 lat, a dzisiaj odwiedziła nas, bo dowiedziała się, że w wiosce mieszka biały człowiek. Chciała zobaczyć czy biały człowiek jest tak samo biały jak ten ostatni, którego widziała, a miała wtedy siedem lat.

W centralnym punkcie naszego podwórka rośnie duże avocado. Rzadko się zdarza, aby na ławeczkach ustawionych w cieniu tego drzewa...

Please reload

Please reload